Livestream forår 2024 

Er parasitter og mikrober vores fjender?
Tirsdag d. 20. februar kl. 19-21
Når vi tænker på parasitter og mikrober, tænker vi ofte på det ubehag og den sygdom de kan være årsag til. Kan de også være vores venner? Hør om vores mikrober og hvordan de påvirker den måde vi lever på, samt om parasitiske orme og deres gavnlige effekt.

Jagten på den perfekte vejrudsigt
Tirsdag d. 27. Februar kl. 19-21
Hvordan laver meteorologerne egentlig en vejrudsigt? Og hvilke mekanismer er det der styrer vejret og atmosfærens udvikling? Få svar på det og meget mere når to ”vejr-eksperter” fortæller om deres forskning og arbejde for at lave den perfekte vejrudsigt.

Hvor længe kan vi og vores celler leve?
Tirsdag d. 12. Marts kl. 19-21
Vi lever længere og længere, og vores helbred er bedre end tidligere generationers. Men kan det blive ved at gå fremad? Eller er vi ved at nå en grænse for menneskets livslængde og helbred? Få svar på dette og hør om aldring af kroppen og dens celler.

Bomben
Tirsdag d. 19. Marts kl. 19- 21
Atombomben kom til for over 75 år siden og præger stadig vores verden i dag. Hør både om hvordan bomben blev til og ændrede verden og om fysikken i hvordan atombomber virker. Bomben har ændret den måde vi lever på – spørgsmålet er: kan vi leve med bomben?

Ig Nobel Prize
Tirsdag d. 9. April kl. 19-21
The Ig Nobel Prize is awarded for “peculiar research” that at first makes us laugh and then hink deeply. Attend this lecture for a humour-filled dive into the prizewinning research. Meet arc Abrahams and some of the recent prize winners.

N.B dette foredrag er på engelsk

Menneskedyret Homo sapiens
Tirsdag d. 16. April kl 19-21
Vi mennesker er et tilfældigt resultat af en broget evolutionsproces, og vi er en anatomisk rodebunke med lån af organer fra vores tidlige forfædre. Vores adfærd er i høj grad styret af
menneskedyrets biologi og forhistorie og ikke vores frie vilje alene.